Sekmadienis, Gegužė 31, 2020
   
Tekstas

Ekspertai: Lietuvos teisėsauga pažengė toli, tačiau dar ne viskas yra gerai

Birželio 6 d. restorane „Muskatas“ vyko Vilniaus liberalų diskusija tema „Lietuvos specialiosios tarnybos ir teisėsauga: vakarietiškos tradicijos link?“. Diskusijos pranešėjai Seimo narys, buvęs Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos prie VRM vadovas Vitalijus Gailius ir advokatas, ilgametis Lietuvos Generalinės prokuratūros prokuroras Rolandas Tilindis aptarė Lietuvos teisėsaugos institucijų specifiką ir pokyčius nacionaliniame ir tarptautiniame kontekste bei atsakė į auditorijai rūpimus klausimus.

Pasak R. Tilindžio, Lietuvos teisėsauga itin pasikeitė. To, nuo ko pradėjome, nebėra, bet atsirado niuansų, kurie išskiria mus iš kitų valstybių, ypač – Vakarų. „Kiek teko turėti bendrų bylų, Lietuvos pareigūnai pasižymi drausme, operatyvumu, darbo kokybe, fiziniu indėliu. Deja, pastaraisiais metais atsirado kiek keistokų tendencijų – šiokio tokio vartotojiško požiūrio į teisę – bandome „pritraukti“ konkrečią situaciją prie įstatymo dirbtinai. Pamirštama pagrindinė taisyklė: išvadą galima daryti tik pagal tai, ką įmanoma patikrinti“, - kalbėjo advokatas.

Apie pažangą Lietuvos teisėsaugos sistemoje kalbėjo ir Seimo narys V. Gailius. „Turime pasidžiaugti, kad teismų sistema valstybėje yra patikima. Kalbant apie tarptautinę patirtį, mūsų pareigūnai vertinami išties labai gerai dėl jų darbštumo bei operatyvumo. Lieka tik apgailestauti, kad kitos institucijos yra labai ženkliai atsilikusios ir kompetencijos, ir intelekto, ir tarptautinio pripažinimo prasme,“. – sakė teisininkas.

Tačiau, greta pagyrimų, V. Gailius atkreipė dėmesį ir į tam tikrus teisėsaugos institucijų veiklos trūkumus. „Prokuratūros sistemoje 2012 m. beveik 45 kartus keitėsi prokuroro veiklos reglamentavimas. Mes esame negrįžtamo proceso pakraštyje, kai kompetentingi prokurorai išeis iš sistemos ir mes neturėsime kuo šių profesionalų pakeisti. Todėl imuosi Seime iniciatyvos, kad šios biurokratijos liktų kuo mažiau“, - kalbėjo parlamentaras.

Po oficialių pranešimų įsiplieskusi diskusija palietė įvairias temas, susijusias su Lietuvos teisėsauga – buvo kalbama apie Lietuvos ir europinio lygio tarnautojų algos diferenciaciją, jaunų pareigūnų mokymą bei rengimą tarnybai, neadekvačiai žiniasklaidoje viešinamą nusikalstamumą.

Paklaustas, kaip įveikti šias ir kitas problemas bei kas blogai teisingumo sistemoje bendrąja prasme, R. Tilindis pabrėžė edukacinio lavinimo svarbą.

„Aš pasigendu mokymo apie tai, kas yra teisė, Konstitucija, pamatiniai teisės principai. Mokykloje vaikas negauna absoliučiai jokių žinių - nuo mažų dienų nėra supratimo, kad teisę, teismą reikia gerbti, net jei sprendimas nepatinka. Taip, mes dar turime ilgą kelią nueiti, bet bendra situacija nėra bloga, ir tai, kad Lietuvos teisėsaugos pareigūnų veikla užsienyje vertinama labai teigiamai, yra aukštas rodiklis“, - teigė R. Tilindis.

Informaciją parengė Miglė Blusevičiūtė.

Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt