Antradienis, Gruodis 10, 2019
   
Tekstas

Investicijos Lietuvoje įspūdingai auga, bet sėkmę lėmę žmonės išvaromi

Skirtingoms Seimo frakcijoms atstovaujantys Seimo nariai Dainius Kreivys (Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija), Arvydas Mockus (Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija) ir Remigijus Šimašius (Seimo Lietuvos liberalų sąjūdžio frakcija) išreiškė griežtą nepritarimą, kad sėkmingai dirbančios agentūros „Investuok Lietuvoje“ ir „Versli Lietuva“ būtų reorganizuotos ir sujungtos. Tokią parlamentarų laikyseną lėmė žinomi duomenys ir argumentai, kalbantys ne už valdančiosios daugumos numatytą agentūrų sujungimo scenarijų.

Lietuva pirmauja Centrinėje ir Rytų Europoje pritraukiant užsienio investicijas. Šiais metais mūsų šalis užima lyderio poziciją pagal jau pritrauktas užsienio investicijas į naujas darbo vietas. Lietuva yra penkta pasaulyje ir trečia Europoje pagal investicijų augimo tempus. Per pastaruosius ketverius metus bendras pritrauktų investicijų kiekis padidėjo nuo 9 mlrd. iki šiemet planuojamų pasiekti 13 mlrd. litų. Taigi investicijos augo beveik 50 procentų. Mūsų šalies daromas progresas rodo, kad per pastaruosius ketverius metus pavyko pasiekti esminį lūžį šioje srityje.

Šiandien Lietuva investuotojų, investicijų konsultantų vertinama kaip tiesioginėms užsienio investicijoms ypač palanki valstybė. Tą patvirtina ir daugelis naujausių tyrimų.

„Kodėl taip reikšmingai pagerėjo investicijų rezultatai Lietuvoje? Iki 2008 m., beveik 20 metų, Lietuvoje buvo vykdoma investicijų neįleidimo į mūsų šalį politika. Pasikeitus šiai politikai įkurta agentūra „Investuok Lietuvoje“, jai vadovauti buvo išrinkti profesionalai. Prie agentūros „Investuok Lietuvoje“ vairo stojo Milda Dargužaitė, baigusi vieną geriausių JAV Prinstono universitetą, dirbusi aukštose pozicijose geriausiose tarptautinėse įmonėse. „Investuok Lietuvoje“ dirba puikiai, keičia investicijų dinamiką, keičia žmonių gyvenimus, o mes agentūrą žlugdome. Kokį signalą siunčiame užsienyje gyvenantiems ir dirbantiems profesionalams, žmonėms?“ – stebisi D. Kreivys.

Seimo narys socialdemokratas A. Mockus, kurio sūnus buvo „London City“ klubo, vienijančio per 50 lietuvių, dirbančių bankininkystės ir teisės srityse, vadovas ir yra narys, pažymi, kad šio klubo nariai ir Jungtinėje Karalystėje veikiančių lietuvių jaunimo sąjungos atstovai gauna aiškius signalus iš Lietuvos, kad jauni profesionalai, aukšto lygio išsilavinimą turintys specialistai čia nelaukiami, priešingai – išgujami.

„Galiu patikinti, kad šių jaunuolių visos svajonės ir viltys siejamos su Lietuva. Jie stengiasi vieni kitus paremti ir pasiruošti grįžimui į Lietuvą. Mūsų virkavimai, kad kuo daugiau jaunų žmonių sugrįžtų, gali pavirsti niekais, jei duosime tokius signalus į išorę“, – sako parlamentaras.

Seimo Ekonomikos komiteto narys A. Mockus stebisi komitetui pateiktu siūlymu dėl šių dviejų agentūrų sujungimo. Nors prieš tai komitete buvo detaliai pristatyta agentūrų veikla ir pasiekti rezultatai.

„Džiugu, kad mūsų investicinis klimatas vienas iš geriausių ir Europoje ir pasaulyje. Esu įsitikinęs, kad noras sujungti šias agentūras buvo ne iki galo apsvarstytas ir paruoštas. Kadangi esu dirbęs versle, norėčiau atkreipti dėmesį, kad ekonomikos komiteto sprendimai, kaip ir versle, turi būti daromi remiantis ne tik politiniais motyvais, o po išsamios veiklos rezultatų analizės. Šiose dviejose agentūrose dirba nevienodos kvalifikacijos ir kompetencijų žmonės, kurie orientuojasi į skirtingus dalykus. Nematau svarių argumentų ir ekonominio pagrindimo, kodėl taip skubotai priimami sprendimai siūlyti Vyriausybei jungti agentūras ir viską iš esmės keisti, nepateikiant jokių objektyvių tam priežasčių. Labai svarbu užtikrinti pradėtų darbų nepriklausomai nuo partinio priklausomumo tęstinumą, kuris duoda ne tik gerus rezultatus, bet ir gerina šalies įvaizdį tarptautinėje erdvėje“, – pažymi A. Mockus.

Lietuvos liberalų sąjūdžio atstovas Remigijus Šimašius, pritardamas kolegų išsakytiems racionaliems argumentams, užsimena ir apie moralinius mūsų politikos veido aspektus.

„Keista, kad vis dar imituojama diskusija viešumoje, kai viskas ir taip iš anksto sutarta. Tai tik dūmų uždanga. Galima suprasti, kad buvusios ūkio ministrės Birutės Vėsaitės ir „Investuok Lietuvoje“ vadovės Mildos Dargužaitės konfliktas buvo gana akivaizdus, jis kilo dėl to, kad M. Dargužaitė yra įpratusi aiškiai sakyti, ką galvoja, tačiau tai nebūtinai patinka politikams ar ministrams. Tokia laikysena patinka investuotojams, tačiau galbūt nepatiko kai kuriems politikams, – pažymi R. Šimašius. – Vietoje to, kad būtų žvelgiama tiesai į akis ir apie veiklą sprendžiamą iš rezultatų arba siūloma gerinti situaciją, paskleidžiama neadekvati dūmų uždanga. Pradedama sakyti, kad Lietuvoje mažiau užsienio investicijų tiesiogiai skaičiuojant vienam gyventojui, nes iki to laiko, kol „Investuok Lietuvoje“ pakeitė profilį ir atėjo nauja vadovė, Lietuva vilkosi investicijų pritraukimo uodegoje. Tai tęsėsi 18 metų. Per pastaruosius dvejus metus Lietuva padarė didžiulę pažangą. Tai akivaizdžiai iliustruoja arba totalų valdančiųjų nesupratimą, kas vyksta, arba sąmoningą žmonių kvailinimą.“

Seimo nariai pažymi, kad nepaisant politinių pažiūrų, yra dalykų, dėl kurių galima susitarti. Jei profesionalai sako, kad negalima griauti pamatų, ant kurių statome savo valstybės rūmą, jei sako, kad agentūros turi dirbti, kaip dirbo, joms turi vadovauti profesionalūs ir patys geriausi specialistai, taip ir turėtų būti. Turi būti sudarytos sąlygos perspektyviems žmonėms grįžti dirbti į Lietuvą, o ne stengiamasi varyti juos lauk. Padorioje visuomenėje ir tarp padorių politikų dvejopų standartų negali būti.

Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt