Ketvirtadienis, Gruodis 12, 2019
   
Tekstas

Žmonių asmeninio gyvenimo kontroliavimas kaip aktuali žmogaus teisių problema

Gruodžio 10 dieną pasaulis tradiciškai mini Tarptautinę žmogaus teisių dieną. 1948 metų gruodžio 10 dieną Jungtinių Tautų Generalinė asamblėja priėmė Visuotinę žmogaus teisių deklaraciją. Šio dokumento pagrindinė žinutė - visi žmonės gimsta turėdami tam tikras neatimamas teises. Šia proga verta aptarti Lietuvoje esančias žmogaus teisių problemas, susijusias su individo asmeninio pasirinkimo ribojimais.

Gruodžio 10 dieną pasaulis tradiciškai mini Tarptautinę žmogaus teisių dieną. 1948 metų gruodžio 10 dieną Jungtinių Tautų Generalinė asamblėja priėmė Visuotinę žmogaus teisių deklaraciją. Šio dokumento pagrindinė žinutė - visi žmonės gimsta turėdami tam tikras neatimamas teises. Teisė į gyvybę, orumą, laisvę, saugumą - vienos pagrindinių deklaracijoje įtvirtintų teisių ir laisvių, tačiau tikrai ne visos. Realybė yra ta, kad pasaulis netapo geresnis po šio dokumento priėmimo. Po Antrojo pasaulinio karo pasaulis išgyveno ne vieną ir ne du masinius žmonių žudymus, pasaulyje vis dar egzistuoja režimai, kurie nelaiko piliečių žmonėmis, o tik įrankiais ar savo nuosavybe, su kuria galima daryti, ką tik nori. Tačiau ne apie tragišką žmogaus teisių padėtį kai kuriose pasaulio šalyse norėjau šia proga pakalbėti - o apie Lietuvą.

Lietuvoje vyrauja savitos žmogaus teisių problemos. Daliai šių problemų yra būdingas vienas bruožas - tiksliau yra problema, tačiau ji pasireiškia įvairiomis formomis. Ta problema - tai vis įsiplieskiantis valstybės ar įsivaizduojamos daugumos noras kontroliuoti individualių žmonių asmeninį gyvenimą, riboti jų gyvenimo pasirinkimus, reguliuoti kaip reikia gyventi, kaip elgtis. Vienas iš tokių ryškiausių pavyzdžių, kurį laiką šiais metais mirgėjusių viešajame diskurse - tai gimdymo namuose klausimas. Šiuo metu nėra draudžiama pasirinkti gimdyti namuose, o ne ligoninėje. Tačiau kad ir kaip būtų keista, sveikatos apsaugos ministro įsakymas draudžia akušeriams ir ginekologams teikti pagalbą namuose gimdančioms moterims. Šiuo atveju tam tikros valstybinės institucijos leidžia suprasti, kad tu turi pasirinkimo laisvę, tačiau jei pasirinksi ne taip kaip nori valstybė - pagalbos iš valstybės nesitikėk. O pagalba ne bet kokia - o medicininė, nuo kurios gali priklausyti tiek naujagimio, tiek ir gimdyvės gyvybės.

Panaši problema yra ir abortų klausimu. Šiuo metu dar tik svarstoma galimybė uždrausti dirbtinį nėštumo nutraukimą (išskyrus tam tikrus kraštutinius atvejus), tačiau ir čia kaip ant delno akivaizdus valstybės noras nurodinėti moterims, kaip jos turi elgtis savo kūnu. Statistika rodo, kad Lietuvoje atliekamų abortų skaičius palaipsniui mažėja, tad nėra suprantamas noras juos drausti, kai šiuo atveju geresnis sprendimas būtų specializuota pagalba norinčiosioms nutraukti nėštumą. Tačiau kaip dažniausiai tokiais atvejais būna, esant kokiai nors problemai pasirenkamas lengviausias kelias - viską drausti, nes tai neva yra geriausias sprendimo būdas. Nepilnamečiai vartoja alkoholį - uždrauskim rugsėjo pirmąją dieną alkoholio prekybą. Didelį alkoholio ir tabako gaminių vartojimą siekiama sumažinti draudžiant alkoholio ar tabako reklamą.

Turbūt simboliška, kad šiandien - Tarptautinę žmogaus teisių dieną, Seimas svarstys/-ė Konstitucijos pataisas, kuriomis bus siekiama pagrindiniame šalies įstatyme įtvirtinti nuostatą, kad šeima kyla iš santuokos, motinystės ir tėvystės. Pataisa mažų mažiausiai yra nelogiška ta dalimi, kuria teigiama, kad šeima kyla iš santuokos - išties yra atvirkščiai, nes šeimos institutas atsirado anksčiau nei santuoka. Be to, ši pataisa už borto paliktų daugelį žmonių, kuriuos sieja kraujo ryšys - pagal įstatymą jie nebūtų laikomi šeima. Nors Konstitucijos pataisų autoriai teigia, kad kraujo ryšys taip pat lemia priklausymą šeimai, tačiau iš minėtų pataisų tas neišplaukia. Mano manymu, šios Konstitucijos pataisos tikslus galima apibrėžti kaip tris mėginimus:

1) Tai mėginimas kištis į privatų šeimos gyvenimą ir nurodinėti individams, kaip jiems reikia gyventi.

2) Kita vertus tai ir mėginimas maištauti prieš Konstitucinį Teismą, kuris prieš porą metų išaiškino, kad santuoka tėra vienas iš šeimos santykių sudarymo būdų, ir kad esminę reikšmę šeimos santykių atsiradimui turi šeimos narių tarpusavio atsakomybė, supratimas, emocinis prieraišumas ir panašūs ryšiai, bei savanoriškas apsisprendimas prisiimti tam tikras teises ir pareigas.

3) Galiausiai tai ir mėginimas konstituciškai uždrausti įteisinti tos pačios lyties porų santykius, nes šie santykiai dauguma atvejų atitinka Konstitucinio teismo išaiškinime įtvirtintą konstitucinę šeimos sampratą.

Kad ir kokie būtų Konstitucijos pataisų autorių tikslai, aišku viena - bus siekiama biurokratiškai rūšiuoti žmones į gyvenančius tinkamai ir gyvenančius netinkamai.

Tai tik keletas pavyzdžių, kurie apibūdina dabartinę žmogaus teisių padėtį Lietuvoje. Aš paliečiau tik tą žmogaus teisių aspektą, kuriuo apibūdinamas individo laisvas pasirinkimas, nulemiantis jo privatų gyvenimą. Individo laisvas pasirinkimas Lietuvoje yra ribojamas arba jį nuolat bandoma riboti, įspraudžiant individą į tam tikrus rėmus ir nurodant kaip jam reikia gyventi. Tokiu būdu prasmės netenka tiek Konstitucijoje, tiek Visuotinėje žmogaus teisių deklaracijoje įtvirtina nuostata, užtikrinanti žmogaus privataus gyvenimo neliečiamumą. Tarptautinės žmogaus teisių dienos proga norėtųsi palinkėti valstybei mažiau kištis, idealiu atveju visai nesikišti, į asmeninį žmonių gyvenimą, ypač kai asmeninio gyvenimo pasirinkimai nepažeidžia kitų žmonių teisių ir laisvių. Kitu atveju, kišimasis yra nepateisinamas.

Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt