Penktadienis, Gegužė 29, 2020
   
Tekstas

Petras Auštrevičius: „Dešimt metų Europos Sąjungoje"

Dešimtmetį trunkanti Lietuvos narystė Europos Sąjungoje (ES) yra 1990-ųjų kovo 11-osios šalies valstybingumo atkūrimo ir jo politinės idėjos rezultatas. ES narystė neabejotinai sustiprino Lietuvos valstybingumo pamatus.


ES plėtra, įtraukianti naujas šalis į demokratinę įvairiapusio bendradarbiavimo sistemą, grįstą europietiškomis krikščioniškomis vertybėmis, pasiteisino.

ES plečiasi demokratiniu principu. Tai yra vieši sprendimai ir referendumai, gebėjimas veikti išvien bendrų svertų pagalba. Tuo metu euroazijiniai dariniai auga tik karo, spaudimo ir dažnai korupcinių ryšių priemonėmis. Šiandienos įvykiai tai tik patvirtina.

Lietuvos ir kitų valstybių, išsivadavusių iš ideologinės ir okupacinės prievartos, istorija įprasmina Europos Sąjungą kaip laisvės projektą. Ypatingo dėmesio nusipelno Baltijos šalių ir Vidurio Europos valstybių iniciatyvos plėtojant naujos kokybės kaimynystės politiką. Aktyvus Lietuvos vaidmuo Rytų partnerystės politikos srityje – tai akivaizdus postūmis aktyvesnei ES Rytų kaimynystės politikai ir Lietuvos ilgalaikių interesų šiame regione patvirtinimas.

Didžiausias ES saugumo iššūkis nebuvo ir nėra pati Europa. Tai – jos kaimynystė. Europos Sąjunga turi galimybių sustiprinti savo saugumą, tinkamai – politinėmis ir ekonominėmis priemonėmis – investuodama į ilgalaikei partnerystei įsipareigojusias valstybes.

Per pastaruosius 10 metų Lietuva pasiekė įspūdingų rezultatų politinės ir ekonominės integracijos Europos Sąjungoje srityje. Tačiau toliau išlieka efektyvaus energetinio ir infrastruktūrinio bendradarbiavimo poreikis. Reikia suprasti, kad tai nėra tik šio regiono problema, bet ir visos Europos Sąjungos darnumo iššūkis. Eliminuodami silpnąsias grandis ir iš to kylančią riziką didiname visos ES atsparumą realioms grėsmėms.

Pirmasis narystės ES dešimtmetis leidžia pastebėti tam tikrus dėsningumus, daryti pirmuosius apibendrinimus. Faktas, kad šiandien Lietuva veikia išvien su partneriais, mes pagaliau jaučiamės savi tarp savų. Antras dalykas – sustiprėjęs Lietuvos valstybingumas natūraliai pasipildo europietišku tapatumu. Trečia: ekonominės gerovės augimas Lietuvoje yra sparčiausias, lyginant su valstybėmis, kurios kartu jungėsi prie ES. Puikus rezultatas.

Šiandien matome, kad taip pat išaugo politinės atsakomybės ir solidarumo jausmas – dėl Europos ateities, mūsų kaimynų Europoje.

Lietuva yra įtikinamas akivaizdžių pranašumų būnant pilnaverte ES nare pavyzdys. Prisijungdami prie euro zonos mes dar kartą patvirtinsime, kad Lietuva yra Europos Sąjungos branduolio valstybė, atsakingai veikianti saugios, vieningos ir klestinčios Europos labui.

Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt