Ketvirtadienis, Rugpjūtis 13, 2020
   
Tekstas

Naujojo Europos Komisijos pirmininko darbotvarkėje – Europos liberalų politiniai prioritetai

Pirmą kartą Europos Sąjungos (ES) istorijoje Europos Komisijos (EK) pirmininkas išrinktas ne ES šalių vadovų bendru sutarimu, o Europos Parlamento narių balsų dauguma. Net 422 deputatai balsavo už Jean-Claude Juncker – daugiausia mandatų šiuose EP rinkimuose iškovojusios Europos liaudies partijos atstovą.

Jean-Claude Juncker – buvęs Liuksemburgo premjeras. Šiame poste jis išbuvo 18 metų iš eilės ir yra ilgiausiai savo poste išbuvęs vyriausybės vadovas Europos Sąjungoje bei vienas ilgiausiai valdžiusių demokratiškai išrinktų lyderių visame pasaulyje. J.C. Juncker dar žinomas kaip vienas iš Mastrichto sutarties architektų ir „Euro tėvas", šventai tikintis Europos Sąjunga.

Dabar, akivaizdu, jog šiuo žmogumi pasitiki ir naujasis Europos Parlamentas. 422 EP deputatai balsavo palaikydami J.C.Juncker. Tarp jų ir didelis būrys ALDE narių.

Anot pačio ALDE lyderio Guy Verhofstadt, jų politinės grupės balsai šiuose rinkimuose buvo be galo svarbūs ir lėmė tai, jog J.C. Juncker gavo balsų daugumą. Savo kalboje G. Verhofstadt pasveikino Europą patekus į demokratiškas rankas bei teigė, jog naujojo pirmininko politinė darbotvarkė ateinantiems penkiems metams atspindi ALDE grupės politinius prioritetus. Vienas iš svarbiausių - įsipareigojimas sukurti dvejopą strategiją, pagrįstą fiskaline disciplina bei ES augimu. Negali būti jokio pasirinkimo tarp taupymo ir augimo – jie turi žengti petys petin. Taip pat, ALDE ir J.C. Juncker sutaria: Europos Sąjunga nėra tik bendra rinka, bet bendrų vertybių sąjunga, EK turi dirbti išvien su EP, lyčių balansas turi įsivyrauti EK.

Jean-Claude Juncker pristatė gana ambicingą veiklos programą, kurioje atskleidžia „naują požiūrį" ir koncentruojasi į dešimt pagrindinių politinių sričių, kuriose „ES yra pajėgi veikti".

Jean-Claude Juncker politinė programa trumpai ir aiškiai:

 

 1. Pirmenybė teikiama, žinoma, ekonominiam augimui bei darbo vietų kūrimui. Pirmininkas akcentuoja tikslingų investicijų darbo vietų skaičiui kurti būtinumą bei mažų ir vidutinių įmonių, kurios sudaro 85% naujų darbo vietų Europoje, išvadavimą nuo per daug griežtų taisyklių. Darbo vietų skaičius ir ekonominis augimas sugrįš tada, kai leisime įmonėms konkuruoti ir neslopinsime inovacijų.
 2. Visur esanti skaitmeninė bendroji rinka – technologijos be sienų. Tikslas – suteikti Europos piliečiams galimybę naudotis mobiliaisiais telefonais nemokant tarptinklinių mokesčių, panaikinti prekybos tarp valstybių narių kliūtis ir padidinti ekonominį klestėjimą.
 3. Importuojamo kuro ir dujų reforma. Kadangi Europa yra per daug priklausoma nuo importuojamo kuro ir dujų, būtina sukurti naują Europos Energetikos Sąjungą. Ši sąjunga turi sumažinti pernelyg didelę kelių valstybių narių energetinę priklausomybę bei tapti pirmaujančia atsinaujinančių energijos šaltinių sektoriuje.
 4. Tvirtesnė ir teisingesnė vidinė rinka. Anot EK pirmininko, kadangi globalizacija nuolat auga, vidinė rinka tampa svarbiausiu mūsų turtu, todėl turime palaikyti ir sustiprinti jo našumą, garantuojant susidorojimą su mokesčių vengimu ir sukčiavimu.
 5. Tvirtesnė euro zona. Jean-Claude Juncker yra vienas euro zonos kūrėjų. Jo nuomone, euras saugo Europą, todėl per ateinančius penkis metus mums būtina išsaugoti jo stabilumą.
 6. Laisvos prekybos sutartis su JAV. Žadama derėtis dėl subalansuotos ir racionalios sutarties, panaikinančios tarpusavio muitus bei garantuojančios sanitarinius standartus.
 7. Europa – ne tik bendroji rinka, bet ir bendros vertybės. Teisingumas ir pagrindinės žmogaus teisės privalo būti garantuotos. Diskriminacijai, tarpvalstybiniams nusikaltimams, terorui bei skaitmeniniam sukčiavimui čia vietos nėra.
 8. Nauja migracijos politika – humanitarinė būtinybė. Europa privalo apsaugoti tuos, kuriems reikalingas prieglobstis ir garantuoti, jog tokie įvykai kaip Lampedūzos tragedija daugiau nepasikartotų.
 9. ES – stiprus pasaulinis veikėjas. Atsižvelgiant į krizę Ukrainoje bei smarkiai blogėjančią situaciją Artimuosiuose Rytuose, Europa turi vienytis išoriškai. Jean-Claude Juncker pripažįsta: „Europa turi tapti daug stipresnė, kai kalbame apie užsienio politiką. Mums vis dar reikia nueiti ilgą kelią".
 10. Demokratiškesnė Europa. Programoje žadama užmegzti politinį, o ne technokratinį dialogą su EP, pagerinti santykius su nacionaliniais parlamentais, padidinti skaidrumą visoje ES.

 

Taigi, prieš akis matome gražius pažadus, idėjas ir mintis. Demokratijos pliūpsnis, atrodo, užtvindys Europą. Tačiau tai kol kas tik juodas rašalas ant balto lapo. Palaukime kadencijos vidurio, tuomet ir pažiūrėsime, ar skęstame demokratijos liūne, ar tiesiog skęstame.

Informaciją parengė Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio praktikantė, Birmingemo universiteto Tarptautinių santykių studentė Ieva Vyšniauskaitė.

Skyriaus naujienos

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt