Penktadienis, Gruodis 06, 2019
   
Tekstas

Antras dublis: korekcijos pagal STT pažymą, rinkiminis šou ir.. kelius asfaltuosime žiemą.

Kurį laiką teko pagalvoti, nuo ko gi čia pradėti straipsnį. Posėdis buvo įdomus jau vien prieš jį vykusiu pokalbiu, kurį jau spėjauaprašyti. Buvo ir praktinių ir politinių klausimų. Manau, pats laikas rašyti ir apie aktualią informaciją, ir tai, kaip ji buvo apsvarstyta ir priimta, ir savo įspūdžius.

Tegyvuoja rinkimai. Asfaltuokime žiemą.
Bene įdomiausias visiems tarybos nariams klausimas buvo susijęs su kelių asfaltavimu. Buvo tvirtinama 10 metų koncesija, kurios metu verslas turės išasfaltuoti ir prižiūrėti gatves, bei tų gatvių sąrašas. Kaip įprasta, dešinioji opozicija pasikapojo su kairiąja dauguma ir sprendimas buvo priimtas... beveik vienbalsiai. Susilaikiau aš vienintelis, visi buvo už. Šito niekaip nesupratau. Kaip gali būti taip, kad tarybos nariams kyla klausimų, į kuriuos jie negauna arba gauna abstrakčius atsakymus, ir vis tiek balsuoja „už“. Atsakymą sužinojau po posėdžio, kai savivaldybė savo tinklapyje ir Facebook‘o profilyje paskelbė naujieną apie šio klausimo priėmimą.

Pasirodo, kai viešoje erdvėje svarbūs klausimai neaptarinėjami, balsuoti "prieš" yra tiesiog nepopuliaru, suprask tu nepalaikai gyventojams naudingų projektų. Taigi, net ir abejojantys tarybos nariai balsavo „už“. Kaip gi čia dabar pasirodysi gyventojams, kad nepalaikai jų gyvenimo pagerinimo. Štai taip ir buvo ištransliuota su partija ir pavarde: „nepalaikė tik toks ir toks iš tokios ir tokios partijos“. Na tai turiu tam sveiku protu paremtą paaiškinimą. Nepalaikau gerų idėjų, kurios atliekamos DURNAI. Aš iš principo esu už koncesiją keliams. Esu už daug didesnę nei tą (~22,5km), kuri buvo priimta šiame posėdyje, bet tik ne tokiomis aplinkybėmis. Viešai tarybos posėdyje projekto rengėjai patvirtino, kad koncesijos darbai bus atliekami šiemet – tai reiškia spalio, lapkričio, gruodžio mėnesiais. Turint galvoje biurokratų „apsisukimus“, greičiausiai lapkritį, gruodį. Tai dabar atsakykime kiekvienas sau skaitantis, ar tai geriausias metų laikas atlikti tokius darbus? Niekas netrukdė sutartyje numatyti darbus atlikti pavasarį arba vasarą, bet, deja, tuomet jau nebebus kaip pasirodyti. Juk pavasarį jau bus pasibaigę rinkimai. Todėl dabar darysime bet kokia kaina, kad dėl tų ~22 km. turėtume šiek tiek piaro. Argumentų yra ir daugiau. Koncesijos metu reikės nuolat skirti lėšų nutiestų gatvių/kelių priežiūrai ir remontui. Ar neatsitiks taip, kad šaltuoju metų laikotarpiu nutiestos dangos bus prastesnės kokybės ir jas reikės dažniau ir gausiau remontuoti. Greta tvirtinamo gatvių sąrašo nebuvo pilno remontuotinų gatvių/kelių sąrašo. Nors buvo teigiama, kad viskas suderinta su seniūnijomis ir bendruomenėmis, objektyviai to patikrinti nebuvo galimybės. Reziumė toks, visi tarybos nariai galės pasigirti, kad prisidėjo prie kelių būklės gerinimo. Ar yra čia kuo girtis, spręskite patys. Mano nuomone, tai elementarus neūkiškumas.

Korupcijos rajone nėra, bet sprendimai taisomi pagal STT pažymą
Dar vienas savotiško grotesko spektaklis buvo susijęs su savivaldybės padėtimi korupcijos srityje. Posėdyje tvirtinome 2015-2020 m. korupcijos prevencijos programą. Joje netgi numatytas finansavimas, kad būtų lengviau siekti užsibrėžtų tikslų. Viskas lyg ir puiku, bet... Puse lūpų pripažįstant, kad savivaldybė ne be problemų, žodžiu buvo pristatytas tyrimas, kuris sako, kad Kauno rajone mažiausias korupcijos lygis Lietuvoje (na bent jau taip supratau aš, paties tyrimo mums niekas nerodė). Svarstant klausimą buvo pakviesta pora teisės ekspertų, kurie pakalbėjo apie programą (daugiau iš teorinės nei iš praktinės pusės). Iš šalies stebinčiam žiūrovui viskas būtų lyg ir OK, tačiau, man, beskaitančiam ir taip skurdžius posėdžio klausimų aiškinamuosius raštus, pradėjo kliūti trijų raidžių trumpinys – STT (Specialiųjų tyrimų tarnyba).

Posėdyje buvo teikiami keturi klausimai, kuriuose koreguojamos tvarkos, kaip savivaldybė disponuoja savo turtu – visi jie keičiami atsižvelgiant į STT pažymą, kurioje nurodoma, ką savivaldybė turi patobulinti, kad nebūtų prielaidų korupcijai. „Sugromuliuoti“ visos klausimų ir STT pažymos medžiagos, kurios vienos apimtis 44 lapai (taip, taip, ką gi rašyti tokia apimtimi apie savivaldybę jeigu joje nėra korupcijos), man nepavyko. Tačiau keletas niuansų užkliuvo. Vaizdžiai tariant, Savivaldybės taryba „išsižadėjo“ savo savininko teisių ir pareigų perleisdama turto nuomą kuruoti savivaldybės administracijai. Tuo pačiu nuomos srityje įteisino protu nesuvokiamus nuomos ir jos pratęsimo terminus (20 ir 50 metų), mano nuomone taip sudarytos prielaidos korupcijai ir sumažinta konkurencijos galimybė. Be abejonės dar reiks aiškintis, kiek ir kokio turto valdo savivaldybė, kiek jo nuomojama, bet galime drąsiai sakyti, kad nuomos terminas – 20 metų, neatitinka jokių rinkos realijų. Dėl nuomos sprendžiant administracijai, mažėja sprendimų viešumo mastas, politikams mažėja galimybė gauti nuomos sutarčių duomenis ir motyvus. Taigi, jausmai prieštaringi, su STT uždėtais antrankiais šiais metais išvestas tik (!?) vienas žmogus (savivaldybės įmonės direktorius, kaip ji efektyviai dirba rašiau dar 2013-12), anot mero korupcijos nykstamai mažai, bet taisyti remiantis STT pažyma reikėjo krūvą dokumentų. Štai vieno iš nacionalinių portalų parengtas straipsnis, kuris gan aiškiai nusako tai, kas buvo surašyta tuose 44, STT pažymos, lapuose.

Dar daugiau neigiamo požiūrio į liberalus?
Jau nepamenu, ar buvau kur viešumoje minėjęs, bet savivaldybės taryba yra nusistačiusi tvarką, kurią būtų galima vadinti „kas nepaskelbė einantisprieš mus, tas su mumis“. Pagal šią tvarką, kiekvienas tarybos narys turi oficialiai tarybos posėdyje pareikšti, ar jis su dauguma, ar su opozicija. Kadangi nespėjau to padaryti per pirmąjį posėdį, tai padariau šiame (susipažinti su tekstu galite čia). Beje, remiantis šia tvarka, mėnesį buvo galima mane laikyti daugumos atstovu :) . Realybėje, vien dėl teisinių niuansų, „savais“ niekas nelaiko, bet žaisti tuo bandoma viešoje erdvėje ir manipuliuojant sprendimų priėmimo metu. Jeigu kas nors pamiršta pasiskelbti, laikomas prie daugumos, kai patogu – verčiamas opozicija. Taigi, rajono opozicijoje vienu nariu daugiau. Kartu apie savo poziciją priminė ir kolegė liberalė Dalytė Rudzevičienė, todėl iš karto buvo „nubausta“. Posėdyje turėjo būti svarstomas klausimas apie jos įtraukimo į komisijos sprendžiančios dėl apdovanojimą Kauno rajono savivaldybės garbės ženklais sudėtį. Po pareiškimo apie opoziciją, buvo ignoruota nuostata, kad ši komisija sudaroma partijų pagrindu (dalyvauja atstovai iš visų partijų) ir paskirta daugumos atstovė. Tokie sprendimai, mano nuomone, yra žemo politinio tono ženklas. Mano supratimu, politikai turi sugebėti vieni su kitais diskutuoti, konkuruoti, vieni kitus kritikuoti (kartais net aštriai), bet tam tikrų taisyklių peržengti negalima.

Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt