Šeštadienis, Gruodis 07, 2019
   
Tekstas

Vytautas Mitalas. Kodėl mums geriau pasijuokti iš paprastojo putino

Neseniai nuskambėjo juokinga istorija – du putinus parke pasodinęs Anykščių rajono Andrioniškio seniūnas sukėlė triukšmą tarp politinių oponentų ir net kai kurių gyventojų. Anykščių meras apkaltino seniūną, kad šis elgiasi vaikiškai sugalvojęs akciją pavadinimu „Pasodink putiną".

Dar anksčiau viešumoje kilo pykčio protrūkis atradus V. Putino nuotrauką rusų kalbos vadovėlyje. Švietimo ir mokslo ministras ėmė ieškoti kaltų – kas gi tą V. Putino abrozdėlį į vadovėlius praleido? Sprendimą ministras surado greitai ir apkaltino „suliberalizuotą" vadovėlių tikrinimo tvarką bei nepakankamą jų kontrolę.

Problema, kurią atidengia reakcija į šiuos įvykius, parodo, kad turime rimtai ruoštis krašto gynybai ne tik prie sienų, bet ir galvose. Jei pašiepianti augalų sodinimo akcija kažkam ima atrodyti kaip proputiniška, o diskusija dėl vadovėlių pasisuka tik tokia kryptimi – leisti ar uždrausti ten V. Putino paveikslėlius – turime bėdą.

Bėda yra ši – nepaisant įvairių informacijos šaltinių pateikiamo plataus proputinistinės demagogijos peizažo, didelė dalis visuomenės vis tiek nežino, kaip vertinti ar tuo labiau įveikti propagandos pliūpsnį iš Rytų. Užuot pasiraitojus rankoves rimtam darbui, einama mažiausiai pastangų ir vaizduotės reikalaujančiu keliu – kišame galvą į smėlį, vengiame nepatogių temų ir draudžiame kalbėtis apie tai, kas gali sukelti dviprasmiškas reakcijas. Reikia veikti priešingai!

Propagandos triukus galima atremti būtent tokiu humoru, kurį sufleruoja tas pats Andrioniškio seniūnas. „Pasodink putiną" gali tapti ir nacionaline akcija. Ministras, reaguodamas į vadovėlius, turi kalbėti ne tik apie V. Putino paveiksliuko uždraudimą ar vadovėlių kontrolę, bet ir ryžtingi inicijuoti ugdymo turinio pokyčius. Naujųjų laikų nacionalizmas ir Rusijos imperinės ambicijos yra rimta grėsmė Lietuvai, apie kurią verta ir būtina diskutuoti dar mokyklose.

Vietoj to – liūdnai skėsčiojama rankomis ir atrodo, kad nei šiuo, nei moksleivių vežimo į Rusijos sukarintas stovyklas klausimu Švietimo ir mokslo ministerija negali nieko padaryti ar net rekomenduoti Lietuvos mokykloms.

Apie V. Putiną su moksleiviais reikia kalbėtis taip pat, kaip ir apie visus kitus nemalonius dalykus: alkoholio bei rūkymo žalą ar lytiniu keliu plintančias ligas. Jei mes patys nesugebėsime kalbėti ir įvertinti V. Putino režimo, tai už mus padarys kažkas kitas.

Pabaigai tik priminsiu faktus: Lietuvoje auga sodinis putinas, kanadinis putinas ir paprastasis putinas. Šiomis trimis rūšimis ir turime apsiriboti.

Vytautas Mitalas yra LR liberalų sąjūdžio narys.

Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt