Šeštadienis, Sausis 18, 2020
   
Tekstas

E. Gentvilas: Apie norą dar kartą „suvalstybinti“

Šiomis dienomis daug prieštaringų žinių girdime iš „valstiečių“ stovyklos. Ne tik dėl profesionalų apibrėžimo ir Vyriausybės – užtenka perspėjimų dėl didesnio valstybės reguliavimo, dėl kišimosi į žmonių gyvenimą. Liberalai pasakė, kad aplink tokias „vertybes“ buriamoje valdančiojoje koalicijoje nedalyvaus.

Pakalbėkime apie vieną iš „valstiečių“ pažadų – vaistų kainas. Jas, valstiečių įsivaizdavimu, sumažintų naujai sukurtas valstybinis vaistinių tinklas. Gal kai kas nežino, bet Vilniuje daug metų veikia toks vaistinių tinklas, priklausantis Sveikatos apsaugos ministerijai – tai „Universiteto vaistinės“ filialai. Po vieną tokią vaistinę yra ir Vilniaus Senamiestyje greta Prezidentūros bei Gedimino prospekte.

Spėkite, kur – privačioje ar valstybinėje – populiariųjų vaistų kainos mažesnės? Liberaliai palyginom. Viename privataus vaistinių tinklo filiale sostinės centre populiarių vaistų nuo peršalimo, virškinimą skatinančių ir vaistų nuo skausmo rinkinys be jokių nuolaidų kainuoja 11,49 euro. Tuo metu valstybinėje „Universiteto vaistinėje“ toks pats prekių krepšelis atsieina 11,56 euro. Septyniais centais, bet vis dėlto brangiau. Kaip matome, stebuklų nėra.

Kokia tada dar galėtų būti valstybinių vaistinių nauda? Kad jose dirbs ne gabūs vadybininkai ir pardavėjai, o į Seimą nepatekę ar darbo ministerijose negavę „valstietiško“ požiūrio atstovai? Daug abejonių, ar metų pabaigoje mokesčių mokėtojų pinigais netektų dengti naujojo vaistinių tinklo nuostolių… Kitaip tariant, „privalumų“ sąrašas auga.

Taip, vaistai Lietuvoje nėra pigūs. Tačiau jų kainas galima mažinti tik didinant konkurenciją. Galima pasisemti patirties ir iš mūsų kaimynų. Toje pačioje konservatyvioje Lenkijoje populiariausius nereceptinius vaistus galima įsigyti prekybos centruose.

Lietuvoje ne kartą siūlyta įteisinti prekybą nereceptiniais vaistais degalinėse, tačiau visas šias iniciatyvas sužlugdė valdžios nepasitikėjimas žmogumi. Jeigu žmonėms jau leidžiame patiems pasirinkti medikamentus vaistinių savitarnoje, ko vertas argumentas, kad degalinėse ar parduotuvėse jie prisipirks nereikalingų vaistų?

Jeigu kai kas taip dega noru viską suvalstybinti, tai gal sukurkime valstybinę alternatyvą ir rusiškų trąšų pardavimui Lietuvoje? Juk ūkininkai dabar dažnai skundžiasi, kad trąšos mūsų šalyje per brangios. Žinoma, šaržuoju.

Valstybinis „biznis“ ir grįžimas į sovietmetį nei kam palengvins gyvenimą, nei ką automatiškai atpigins. Liberalai kovos už tai, kad valdžia nekeltų kojos ten, kur jai nereikia.

Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt