Pirmadienis, Liepa 06, 2020
   
Tekstas

Liberalų sąjūdis už senojo miesto parko atkūrimą

i vaiginyteDaugelis vyresniųjų miesto gyventojų gerai prisimena senąjame Utenos parke buvusius renginius. Čia buvo švenčiamos Joninės, Dainų šventės, vykdavo koncertai, diskotekos. Visada į juos susirinkdavo gausybė uteniškių, svečių. Pamenu ir aš, būdama dar nedidukė, su tėveliais eidavau į parke vykstančius renginius. Visiems čia buvo linksma, smagu.

Prieš kelerius metus, sudegus senajame parke buvusiai estradai, nutrūko ir jo gyvenimas. Visos šventės, renginiai persikėlė prie Kultūros centro, į Dauniškio ežero pakrantę, į prie savivaldybės esančią aikštę. Tik ne visi miesto gyventojai tuo patenkinti. Triukšmingos šventės trikdo arčiau gyvenančių žmonių ramybę, žiūrovams renginius tenka stebėti susispaudus ant šaligatvių, gatvės arba sėdint ant žolės. Be to, kiekvieną kartą reikia apriboti mieste eismą. Viso to nebūtų renginiams vykstant senajame Utenos parke.

Dar 1994 m. buvo pradėtas rengti senojo miesto parko, pavadinto Utenaitis, pradinis projektas. Jame numatyti konkretūs jo plėtojimo pradai. Kitoje Vilniaus kelio pusėje galvota statyti prekybos pastatą, o prie įėjimo į parką - ūkinį jo priežiūrai, tualetus, automobilių stovėjimo aikštelę ir kt. Parke galvota rengti vaikų žaidimo aikšteles, įvairius atrakcionus, prie kurių būtų kavinukė, vasarą veikiantys laikini prekybos paviljonai ir pan.

Kalbėta ir apie takų dangą, medžiais suformuotas parko erdves. Per šlapią pievą vingiuojantis Utenaitės upelis yra didžiausia vietos vertybė ir įdomybė. Galvota pasirūpinti prieigomis prie jo, iš dalies rekonstruoti pakrančių želdinius, galbūt įrengti net originalius, gražius tiltelius. Aikštelėje priešais vasaros estradą tiktų pastatyti koplytstulpį.

Tokiai senojo parko vizijai pritaria ne tik pažangusis miesto jaunimas, bet ir vyresni gyventojai. Deja, rajono savivaldybėje įsižiebusi parko atgaivinimo liepsnelė taip ir užgeso nepasiekusi visuomenės. Gimstančio projekto pradai liko tik popieriuje ir buvo nukišti giliai į stalčius, o europinėmis lėšomis sutvarkyta Dauniškio ežero pakrantė, pradėtas rengti parkas tarp Dauniškio ir Aukštakalnio mikrorajonų, Krašuonos upelio pakrantė. Nesakau, kad viso to nereikia. Tačiau visos tos erdvės skirtos daugiau žmonėms pasivaikščioti ir šventėms bei renginiams nelabai tinkamos.

Jau eilę metų tarp uteniškių sklandančios mintys apie senojo parko atgaivinimą pasiekė Liberalų sąjūdžio Utenos skyriaus ir Utenos liberalaus jaunimo organizacijos narius. Abiejų organizacijų nariai nutarė imtis parko atgaivinimo. Iš pradžių norėjome įsitikinti, ar uteniškiams vis dar rūpi senasis miesto parkas. Kalbantis su žmonėmis sužinojome, kad senasis parkas vyresniems gyventojams sukelia nostalgiją, gražius prisiminimus. Labiausiai nustebome, kad jo atgaivinimo nori ir miesto jaunimas. Uteniškių nuomone gegužines, Jonines, Dainų šventes labiausiai tinka rengti senajame miesto parke. Jaunimas įsivaizdavo minėtoje erdvėje vykstančias vasaros diskotekas, koncertus, vietinių muzikos atlikėjų pasirodymus ir kt. Nemažai uteniškių buvo nepatenkinti praėjusią vasarą miesto centre vykusia Joninių švente. Žmonės prisimena, kaip šventė vykdavo senajame miesto parke. Gamtos prieglobstyje iki paryčių degdavo laužai, grodavo įvairios kapelos, koncertuodavo kiti atlikėjai, buvo ieškoma paparčio žiedo.

parko_scena_greyscale
Praeitų metų vasaros viduryje Liberalų sąjūd
žio ir Utenos liberalaus jaunimo aktyvistai bei savanoriai nusprendė inicijuoti senojo miesto parko atgaivinimo akciją. Buvo nutarta jame surengti įvairių atlikėjų koncertą. Pasirinkta data - Žolinės šventė. Nuvykę į senąjį miesto parką radome jį visiškai apleistą. Pasirinkome tinkamą renginiui aikštelę, nupjovėme žolę, atlikome kitus darbus ir per savaitę vieta buvo paruošta. Tuo pačiu metu suradome kelis muzikos atlikėjus ir kolektyvus, kurie sutiko pakoncertuoti Utenos miesto ir rajono gyventojams. Renginys praėjo labai sklandžiai. Nors ir buvo tvankus oras, koncerte sudalyvavo apie 1000 žmonių.

Nusisekęs renginys mus dar kartą įtikino, jog  senasis miesto parkas nėra pamirštas ir labai reikalingas uteniškiams. Taip pat nei vienam renginio organizatoriui nebekilo abejonių, jog būtini tolimesni veiksmai atgaivinant šią, istorinę Utenos miesto vietą. Liberalų sąjūdžio Utenos skyrius nesutinka su Utenos rajono valdžios argumentais, jog šio parko  miestui nereikia, kad tam būtinos didelės investicijos. Jeigu Utenos rajono savivaldybės pasiūlytas visuomenei pontoninis Dauniškio ežero lieptas tapo miesto „simboliu“, tai senasis miesto parkas tikrai turi teisę gyvuoti. Nors parko teritorija priklauso ne rajono savivaldybei, o miškų urėdijai, aišku viena, kad tai nėra kliūtis parkui atgaivinti. Tiek savivaldybė, tiek valstybės įstaigos valdo valstybinę žemę ir gali spręsti, ką ir kaip joje daryti. Parko teritorijos priklausomybės klausimui išspręsti užtektų aktyvesnio dialogo su vyriausybinėmis institucijomis. Nors dabartinė miesto valdžia ruošdama biudžetą lėšų senojo miesto parko atkūrimui šių metų biudžete nenumatė, parką atkurti galima nebūtinai iš rajono biudžeto, tai galima daryti ES, rėmėjų, verslininkų lėšomis. Tam įgyvendinti reikia didelio noro ir aktyvių veiksmų. Liberalų sąjūdžio Utenos skyrius dės visas pastangas, kad atkūrimo darbai pajudėtų artimiausiu metu, o šių metų Joninių šventė jau vyktų senajame Utenos miesto parke.

Ilona VAIGINYTĖ

Lietuvos liberalų sąjūdžio Utenos skyriaus pirmininko pavaduotoja

 

Liberalų naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt