Trečiadienis, Birželis 29, 2022
   
Tekstas

Dovana emigruojantiems – „Nacionalinis susitarimas“

Taip, išgirdote teisingai. Šiomis dienomis išaiškėjo ne tik audros valdančioje koalicijoje, bet ir ilgą laiką neatskleistas šios Vyriausybės ir Seimo valstiečių planas, kaip bus stabdoma emigracija.

Kiekvienam emigruojančiam bus įteiktas „Nacionalinis susitarimas“, kurį pasirašys valstiečiai, galbūt – dar kelios kitos partijos, gal netgi visuomeninės organizacijos. Interneto komentatoriai kažkada siūlė paskutiniam išskrendančiam užgesinti šviesą ar išsukti lemputę, dabar valstiečių dėka turėsim naują anekdotą – paskutinysis galės su savimi pasiimti „Nacionalinį susitarimą“.

Galvojau, emigracijos temos tikrai papildomai nebeeskaluosiu. Svarsčiau, padarysiu šįkart kaip nori valstiečiai – „leisiu dirbt“. Bet naujas jų darbas (iniciatyva) Seime privertė persigalvoti. Gavau elektroninį laišką, kuriuo valstiečiai siūlo kitos savaitės Seimo posėdžio 4 valandas (keturias!) rezervuoti ne įstatymams svarstyti, o tiesiog – diskusijai. Apie ką? Taip, tą pačią emigraciją ir demografiją.

Geranoriškai siūloma pasisakyti visoms parlamento frakcijoms. Bet aš pasiruošęs perleisti savo laiką valstiečiams – norėčiau išklausyti, kokius migracijos stabdymo būdus jie vardins tas 4 valandas, pakeliui į skambiai pavadintą „Nacionalinį susitarimą“.

Šioje vietoje yra keli esminiai klausimai: kam tada buvo reikalinga Vyriausybės programa, ko vertas Vyriausybės priemonių planas ir galų gale – kur pačių valdančiųjų rinkiminė programa, jos įgyvendinimas?

Vyriausybė ir Seimas jau dirba ilgiau nei 100 dienų. Bet Seimo darbotvarkės vis dar užpildomos tuščiomis keturaukštėmis diskusijomis arba prokurorų teikimais dėl Seimo narių neliečiamybės. Po socdemų pamėgtų darbo grupių, tai – kažkas naujo.

Viešoji retorika – daugiau nei kraupi. Kai R. Karbauskis aiškina, kad emigruojama visai ne dėl pajamų trūkumo, o todėl, kad žmonės jaučia nepasitenkinimą, valstybėje trūksta teisingumo jausmo, to paties R. Karbauskio susitarimą parengti įpareigotas Seimo pirmininkas V. Pranckietis sako, kad emigracijos balansui pasiekti Lietuvoje reikia nei daugiau, nei mažiau – vidutinio 1100 eurų atlyginimo. Klausiate – kaip? Atsakymas – žemiau.

Taigi valstiečiai jau pažadėjo mokesčių pertvarką, t.y. apjungti visus mokesčius ir perkelti juos į darbuotojo pusę. Dėl to vidutinis atlyginimas „ant popieriaus“, be abejonių, išaugtų įspūdingai. „Formaliai žiūrint atlyginimas padidėtų, bet po mokesčių nepadidėtų“, – taip „gudriai“ aiškina valstiečiai, už šalies biudžetą ir mokesčius atsakingi.

Betgi tai nėra tiesa, nes čia neapsieita be svarbių nutylėjimų. Reikia pridėti, kad prisidengiant mokesčių sistemos supaprastinimu norima padaryti dar vieną veiksmą – pakelti gyventojų pajamų mokestį. Gal iki įvardijamos 21 proc. ribos, o gal – ir daugiau. Paaiškės vėliau.

Kas iš tokio emigracijos stabdymo plano išeis? Atsakymą turite patys. Savaime aišku, kad tūkstantinių migracijos srautų nesustabdys joks popierius ar dokumentas, net „Nacionaliniu susitarimu“ pavadintas. Problemos sprendimo receptų yra ne vienas ir ne du. Dvigubos pilietybės įtvirtinimas, internetinis balsavimas – seniai įvardinti, bet vis dar savo eilės laukiantys „namų darbai“.

Ne vienus metus liberalai siūlė (ir siūlo) mažinti mokesčius dirbantiems, neapmokestinti į naujas investicijas ir naujas darbo vietas nukreipiamo įmonių pelno, pagaliau įvesti realias „Sodros“ lubas, kad atsirastų sveikas balansas tarp žmonių įmokų valstybei ir išmokų. Tai padarius, bus galima pereiti prie kitų darbų. Tai tiek esmės.

Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt